İletişim Hattı +90(348) 813 1044
Ticaret Tescil İşlemleri

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin Kağıt Baskısının Kaldırılması H.KTicaret Sicil Gazetesinden yapılan açıklamada,

"Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi dijitalleşme süreci planlaması içerisinde MERSİS entegrasyonu ile ilan yayın hızının arttırılması ve yayın modelinin değiştirilerek peyderpey yayın modeline geçilmesi sonrasındaki uygulamaların sorunsuz ve başarıyla yürütüldüğü tespit edilmiştir.

Anılan planlamalar kapsamındaki gelinen nokta itibarıyla Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nin kâğıt baskı süreçlerinin gözden geçirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu çerçevede, bir yıllık tirajın (baskı adedinin) 3 milyon forma (8 er sayfalık gazete fasikülü) adetini aştığı, kullanılan kağıdın ise yaklaşık 100 ton olduğu tespit edilmiştir. Bu suretle kâğıt baskının 2022 yılında müteşebbislere maliyetinin ise yaklaşık 18,4 Milyon TL olacağı hesaplanmıştır.

Dijital dönüşüm sürecinin sunduğu imkânların ve devreye alınan uygulamaların başarılı bir şekilde sürdürülmesi çerçevesinde, ayrıca Yeşil Mutabakat Eylem Planı hedefleri doğrultusunda yeşil dönüşüm süreci ile kaynak verimliliğine katkı sağlamak amacıyla 01.01.2022 tarihinden itibaren Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nin sadece internet ortamında yayımlanmasına, bu suretle kâğıt baskısının kaldırılmasına karar verilmiştir." ifadelerine yer verilmiştir

Yukarıda yapılan açıklamaya istinaden Ticaret Sicil Gazeteleri  01.01.2022 tarih itibari ile Fiziki olarak temin edilemeyecek olup; Dileyen üyelerimiz 01.01.2022 tarih itibari ile https://www.ticaretsicil.gov.tr/ adresinden 5 TL ücret karşılığında e-imzalı onaylı  temin edebileceği hususu bilgilerinize sunulur.Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Online Belge Sistemi
Whatsapp ile İletişime Geç