İletişim Hattı +90(348) 813 1044
Haberler

KİTSO BAŞKANI CELKANLI "SEKTÖRLERİMİZ ENERJİYE GELEN ZAMLAR NETİCESİNDE AYAKTA DURMASI İMKANSIZ"

  • 10.02.2022
  • kilistso
Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı Enerjiye gelen zamlar sonrasında sektörümüzün enerjiye gelen zamlar karşısında ayakta kalması imkansız dedi.
Kilis Ticaret Odası Meclis Başkanı Ökkaş Karcı ile birlikte basın mensuplarının karşısına geçen ve açıklamalarda bulunan KİTSO Başkanı Celkanlı yaptığı açıklamada;
"Pandemi döneminde çok büyük sorunlar yaşayan sektörlerimiz bu zorlu süreci atlatmayı başarmış ayakta kalmış, istihdama devam etmiştir.
Ancak bugün gelmiş olduğumuz noktada enerjiye gelen zamlar karşısında ayakta durmak imkansız bir hal almıştır. Gerek sanayide, Gerek küçük ölçekli imalatlarda, gerek Kobilerde elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamlar maliyetlerimizi arttırmaya devam etmektedir. Enflasyonun düşürülmesinin bu zamlar karşısında mümkün olmadığını iş insanları olarak görmekteyiz.
10 bin TL iş yeri kirası olan bir firmaya 22 bin TL elektrik faturası gelmesi hergün iş yerini açtığında “2 bin TL zarar ediyorum açmasam kardayım” demesi Esnafın geldiği noktayı apaçık göstermektedir. Biz kobi ve esnaflar son 6 ayda maliyetlerimize gelen zamları müşterilerimizi kaybetmemek adına satışlarımıza yansıtamadık.Bu enerji maliyetleri de açıkçası tuz biber oldu.Eğer Elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamlar geri çekilmez ise bir çok esnafımız işyerini kapatmak zorunda kalacaktır.
Dünya genelinde enerji maliyetlerinin arttığının da farkındayız ancak aşırı yükselen enflasyon karşısında can çekişen sektörler, bu enerji maliyetlerini kaldıramaz, duruma gelmiştir.
Devletimizden beklentimiz bu zamların acilen geri alınması gerekirse, 2022 yılı büyük bütçeli yatırımlarını erteleyerek, enerjideki farkı sübvanse etmesidir" dedi.
  • KİTSO BAŞKANI CELKANLI "SEKTÖRLERİMİZ ENERJİYE GELEN ZAMLAR NETİCESİNDE AYAKTA DURMASI İMKANSIZ"

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç